Cârcotaşa Gabriela Marin joacă în piesa “Independence”, la Teatrul de Artă

Cârcotaşa Gabriela Marin joacă în piesa “Independence”, la Teatrul de Artă
Absolventă a Facultăţii de Teatru, Gabriela Marin, colega Cârcotaşilor de la Prima TV, este implicată într-un proiect teatral. “Independence” este o piesă contemporană scrisă de Lee Blessing, în regia Doinei Antohi, care prezintă drama unei familii din oraşelul Independence, din statul american Iowa.
 
După o absenţă de patru ani, Kess, fiica cea mare, se reîntoarce în casa părintească. Reîntâlnirea cu mama, Evelyn Briggs, şi cu cele două surori mai mici, Jo şi Sherry, se produce într-un moment de criză, în care relaţiile se modifică, iar adevărurile nespuse şi resentimentele ies la lumină. 
 
După ce au repetat un an şi jumătate şi au schimbat mai mulţi regizori, Gabriela Marin şi colegele sale de scenă Alexandra Rucsăndrescu, Diana Leonte şi Carolina Vasile au reuşit să finalizeze spectacolul.
 
Piesa “Independence” a avut premiera anul trecut în iunie, la Godot Cafe Teatru, acolo unde s-a jucat până la începutul acestui an, când spectacolul a fost mutat la Teatrul de Artă din Bucureşti (zona Izvorul Rece – Universitate).
 
Colega Cârcotaşilor de la Prima TV intepretează rolul Sherry, despre care spune că “este unul dintre cele mai complexe personaje pe care le-am jucat până acum, ca structură interioară. În aparenţă este o adolescentă care bravează printr-un comportament uşor excentric, însă toată această bravură o foloseşte de fapt ca pe un scut pentru a nu mai fi rănită”.
 
Cei care au văzut deja spectacolul au avut numai cuvinte de laudă. Cineva spunea că “este o piesa care se bazează în totalitate pe puterea cuvintelor... De asemenea, nu am putut ignora nici aportul Gabrielei Marin (Sherry) căreia i se potriveşte perfect rolul adolescentei revoltate şi care are probabil cea mai matură percepţie asupra vieţii dintre toate personajele. Piesa merită văzută, mai ales pentru faptul că pe lângă actul teatral veţi avea inclusă şi o şedinţă de psihoterapie..."
 
Dacă vreţi să o vedeţi pe cârcotaşa Gabriela Marin pe scenă, alături de colegele sale Alexandra Rucsăndrescu, Diana Leonte şi Carolina Vasile, nu rataţi spectacolul “Independence”, sâmbătă, 26 ianuarie, de la ora 20:15, la Teatrul de Artă din Bucureşti.
viewscnt

Din aceeași categorie