Sebastian Ghiţă a depus garanţii mobiliare şi imobiliare în valoare de 13 milioane de euro, conform surselor din acest caz, ca să scape de un nou test în faţa colegilor săi parlamentari! În faţa sediului DNA Ploieşti, a refuzat să confirme informaţia.
Sebastian Ghiţă este acuzat de dare de mită, şantaj, două infracţiuni de folosire de informaţii nedestinate publicităţii, cumpărare de influenţă şi conducere fără permis.
Iniţial, procurorii au cerut ridicarea imunităţii sale, dar colegii parlamentari nu au fost de acord. Atunci s-a stabilit cauţiunea de 13 milioane de euro, o sumă record în România. Suma reprezintă 10 la sută din averea deputatului care este estimată la 130 de milioane de euro. Astăzi ar fi depus activele uneia dintre firmele sale, în valoarea cerută.









