Marian Dârţă a murit în ziua de Paşte! Stilistul vedetelor suferea de cancer

Showbizul românesc este în doliu. Marian Dârţă s-a stins din viaţă noaptea trecută. Stilistul vedetelor suferea de câţiva ani de cancer la creier. Marian Dârţă urma să mai sufere o intervenţie chirurgicală peste două săptămâni.

Ultimele luni au fost un adevărat coşmar pentru Marian Dârţă. Fostul stilist a îndurat dureri cumplite din cauza unei tumori cerebrale şi a stat internat la o clinică de boli terminale din Capitală, până în ultimele clipe de viaţă.

MARIAN DÂRŢĂ - "Mă simt ca o legumă, mă simt epuizat. De o lună şi jumătate sunt internat într-un spital privat. Acolo este un centru de boli paliative. Am avut nişte dureri cumplite, pentru că tumoarea mi-a crăpat şi mă pansează de două ori pe zi." spunea stilistul în ultima declaraţie dată presei.

S-a rugat neîncetat, spun apropiaţii. Nu şi-a pierdut niciodată speranţa că se va vindeca.

MARIAN DÂRŢĂ (mai 2013) - Vreau să vă spun că sunt în stare de şoc. Dintr-o persoană zburdalnică , îmi e frică şi vreau să mai trăiesc, mi s-a descoperit o tumoră malignă aici la cap, unde începe capul la ceafă osos.

Marian Dârţă spunea că îşi doreşte cel mai mult să trăiască. A fost supus mai multor intervenţii chirurgicale pe creier, de-a lungul anilor, însă boala a recidivat de fiecare dată. Părăsit de prieteni, Dârţă a început să se apropie de Dumnezeu. A impresionat o ţară întreagă după ce s-a întors de la mormântul Părintelui Arsenie Boca, spunând că tumora i s-a micşorat. Boala a recidivat însă.

În vara anului trecut, stilistul vedetelor cerea statului, cu disperare, un medicament de 15.000 de lei.

MARIAN DÂRŢĂ - "Aştept din luna mai un medicament pe care statul român nu mi s-a dat nici până acum. Acest medicament mi-ar fi oprit creşterea tumorii. Nu ştiu ce să fac. Cum să aştept moartea? Zilele îmi sunt numărate, oameni buni." scria Dârţă pe propriul cont de socializare.

Cel care i-a întins o mână de ajutor a fost Gigi Becali. Omul de afaceri i-a cumpărat, la sfârşitul anului 2015, flaconul cu 60 de pastile, în valoare de 3.500 de euro. Şi tot latifundiarul din Pipera spune că va pune la dispoziţie un loc de veci în cimitirul său şi că se va ocupa de toate cheltuielile pentru înmormântare.

GIGI BECALI, om de afaceri (sursa: cancan.ro) - "Plătesc eu sicriul, tot ce este nevoie, dar nu mă implic să organizez funerariile. Dumnezeu să-l ierte."

Rita Mureşan se află printre puţinii oameni care i-au fost alături, în ultimele luni de viaţă. Creatoarea de modă şi-a luat rămas bun de la Dârţă printr-o postare emoţionantă.

"În popor se spune că cei care pleacă din această viaţă azi ajung direct în Rai pentru că se deschid cerurile! Drum bun, prieten drag! Dumnezeu să te ierte. Odihneşte-te în pace." a scris creatoarea de modă pe propriul cont de socializare.

Marian Dârţă a fost stilistul vedetelor în anii 90, Le aranja impecabil pe frumoasele ţării, înainte ca acestea să apară pe sticlă sau pe scenă.

viewscnt

Din aceeași categorie